پلاک خوان های خودکار (ALPRs) سیستم‌های دوربین با سرعت بالا و کنترل‌شده توسط رایانه هستند که معمولاً بر روی تیرهای خیابان، چراغ‌های خیابان، روگذر بزرگراه‌ها، تریلرهای متحرک یا متصل به خودروهای جوخه پلیس نصب می‌شوند. ALPRها به‌طور خودکار تمام شماره‌های پلاک خودرو را به همراه مکان، تاریخ و زمان ضبط می‌کنند. داده‌ها که شامل عکس‌های خودرو و گاهی اوقات راننده و سرنشینان آن است، در سرور مرکزی آپلود می‌شوند.

اطلاعات جمع‌آوری‌شده می‌تواند توسط پلیس برای یافتن اینکه یک پلاک در گذشته کجا بوده است، برای تعیین اینکه آیا یک وسیله نقلیه در صحنه جنایت بوده است یا خیر، برای شناسایی الگوهای سفر و حتی برای کشف وسایل نقلیه‌ای که ممکن است با هر یک از آنها مرتبط باشد، استفاده کند. دیگر. سازمان‌های مجری قانون می‌توانند اطلاعات خود را با هزاران سازمان دیگر به اشتراک بگذارند.

در مجموع، داده‌های ALPR می‌توانند پرتره‌ای صمیمی از زندگی راننده و حتی فعالیت‌های محافظت‌شده با اصلاحیه اول را کاهش دهند. فناوری ALPR می تواند برای هدف قرار دادن رانندگانی که از مکان های حساس مانند مراکز بهداشتی، کلینیک های مهاجرت، مغازه های اسلحه فروشی، سالن های اتحادیه، اعتراضات یا مراکز مذهبی بازدید می کنند استفاده شود.

اینها در یک مکان ثابت مانند چراغ راهنمایی، تیر تلفن، ورودی تأسیسات یا رمپ خروجی آزادراه نصب می شوند. این دوربین ها عموماً فقط وسایل نقلیه در حال حرکتی را که از دید عبور می کنند عکس می گیرند.

اگر چندین دوربین ثابت ALPR در امتداد یک گذرگاه نصب شوند، داده ها می توانند نشان دهند که یک خودرو در چه جهتی و با چه سرعتی حرکت می کند. اگر داده‌ها در طول زمان ذخیره شوند، می‌توانند هر بار که یک صفحه خاص از یک مکان مشخص عبور کرده است، آشکار شود، و به دولت اجازه می‌دهد استنباط کند که راننده احتمالاً در نزدیکی زندگی یا کار می‌کند.

. دوربین های ثابت گاهی اوقات می توانند جابجا شوند. به عنوان مثال، ون های نظارتی یا تریلرهای کامیون را می توان با سیستم های ALPR تجهیز کرد و سپس در مکان های استراتژیک مانند نمایشگاه های اسلحه یا تجمع های سیاسی پارک کرد.

دوربین های ALPR اغلب همراه با سیستم های خودکار نور قرمز و اجرای سرعت و همچنین به عنوان وسیله ای برای ارزیابی عوارض در جاده ها و پل ها استفاده می شوند.

این‌ها اغلب به ماشین‌های گشت پلیس متصل می‌شوند و به افسران مجری قانون اجازه می‌دهند تا هنگام رانندگی در سطح شهر در طول شیفت‌های کاری خود، داده‌های پلاک‌های خودرو را ضبط کنند. در بیشتر موارد، این دوربین ها در ابتدای یک شیفت روشن می شوند و تا پایان شیفت دوباره خاموش نمی شوند. همچنین، فروشندگان خصوصی مانند Vigilant Solutions داده‌های صفحه را با ALPRهای تلفن همراه ضبط می‌کنند و سپس آن داده‌ها را به آژانس‌های پلیس و دیگران می‌فروشند. دوربین های سیار ALPR علاوه بر ثبت تصاویر خودروهای در حال عبور، در ثبت پلاک خودروهای پارک شده نیز موثر هستند. به عنوان مثال، یک ماشین گشت ممکن است در اطراف یک پارکینگ عمومی رانندگی کند و در عرض چند دقیقه صدها خودرو را بگیرد.

پایگاه های داده ALPR بیشتر این داده‌های ALPR در پایگاه‌های داده برای دوره‌های زمانی طولانی ذخیره می‌شوند – اغلب تا پنج سال. پایگاه های داده ممکن است توسط دپارتمان های پلیس نگهداری شود، اما اغلب آنها توسط شرکت های خصوصی مانند Vigilant Technologies نگهداری می شوند. سازمان های مجری قانون بدون سیستم های ALPR خود می توانند به داده های جمع آوری شده توسط سایر سازمان های مجری قانون از طریق سیستم ها و شبکه های اشتراک گذاری منطقه ای که توسط این شرکت های خصوصی اداره می شوند دسترسی داشته باشند. چندین شرکت پایگاه‌های اطلاعاتی مستقل و غیر مجری قانون ALPR را اداره می‌کنند و با رانندگان قرارداد می‌بندند تا دوربین‌هایی را روی وسایل نقلیه شخصی برای جمع‌آوری اطلاعات قرار دهند. این داده‌ها سپس به شرکت‌هایی مانند شرکت‌های بیمه فروخته می‌شوند، اما مجریان قانون همچنین می‌توانند دسترسی به این داده‌های تجاری را به صورت اشتراک خریداری کنند

لیست های داغ سازمان‌های مجری قانون اغلب فهرستی از پلاک‌هایی را که سیستم ALPR فعالانه به دنبال آن است، از قبل بارگذاری می‌کنند – مانند وسایل نقلیه دزدیده شده و وسایل نقلیه مرتبط با ضمانت‌نامه‌های معوق. افسران پلیس همچنین می توانند لیست های داغ خود را ایجاد کنند. اگر دوربین ALPR یک صفحه در لیست را اسکن کند، سیستم هشداری را برای افسر در ماشین گروه (اگر یک خواننده سیار باشد) یا آژانس (اگر یک خواننده ثابت باشد) ارسال می کند. برخی از لیست های داغ شامل جنایات سطح پایین و تخلفات رانندگی است. برخی از آژانس‌ها از این فهرست‌ها برای ایجاد درآمد با جلوگیری از تقلب‌های استناد استفاده می‌کنند.

چه نوع داده هایی را ALPR جمع آوری می کند ALPR ها شماره پلاک و اطلاعات مکان را به همراه تاریخ و زمان دقیق برخورد با پلاک جمع آوری می کنند. برخی از سیستم ها می توانند مدل و مدل خودرو را ضبط کنند. آنها می توانند هزاران بشقاب در دقیقه جمع آوری کنند. یک فروشنده به خود می بالد که مجموعه داده آن شامل بیش از 6.5 میلیارد اسکن است و هر ماه با نرخ 120 میلیون داده رشد می کند.

هنگامی که داده‌های ALPR با هم ترکیب شوند، می‌توانند جهت و سرعتی را که شخص از طریق مثلث‌سازی طی کرده است، نشان دهد. در مجموع در طول زمان، داده ها می توانند سفر تاریخی یک وسیله نقلیه را نشان دهند. با الگوریتم‌هایی که روی داده‌ها اعمال می‌شود، سیستم‌ها می‌توانند الگوهای سفر منظم را نشان دهند و پیش‌بینی کنند که یک راننده ممکن است در آینده کجا باشد. این داده ها همچنین تمام بازدیدکنندگان یک مکان خاص را نشان می دهد.

داده ها معمولاً شامل نام راننده نمی شوند. با این حال، افسران مجری قانون می توانند از پایگاه های اطلاعاتی دیگر برای ارتباط نام افراد با شماره پلاک آنها استفاده کنند.

این عکس‌ها علاوه بر ثبت اطلاعات پلاک خودرو، می‌توانند تصاویری از وسیله نقلیه، رانندگان و سرنشینان وسیله نقلیه، و همچنین اطراف آن و حتی افرادی را که سوار و از خودرو خارج می‌شوند، نشان دهند. یک گزارش ارزیابی تاثیر حریم خصوصی در سال 2009 نشان می‌دهد که عکس‌ها حتی ممکن است دارای برچسب‌های سپر باشند که می‌تواند اطلاعاتی درباره دیدگاه‌های سیاسی یا اجتماعی راننده را نشان دهد.

تحقیقات در زمان واقعی با افزودن پلاک به یک “لیست داغ”، افسران می توانند از ALPR برای شناسایی یا ردیابی خودکار وسایل نقلیه خاص در زمان واقعی استفاده کنند. پلاک‌های خودرو اغلب به لیست‌های داغ اضافه می‌شوند، زیرا وسیله نقلیه به سرقت رفته یا با یک حکم معوق همراه است. اگر خودرو در صحنه جنایت دیده شده باشد، مالک آن مظنون به یک جنایت باشد یا تصور شود که وسیله نقلیه با یک باند مرتبط است، افسران ممکن است یک شماره پلاک را به لیست اضافه کنند. لیست های داغ اغلب شامل سطوح پایین هستند

بررسی های تاریخی از آنجایی که ALPR ها معمولاً اطلاعات مربوط به همه افراد را جمع‌آوری می‌کنند – نه فقط خودروهای فهرست شده – افسران می‌توانند از یک پلاک، یک پلاک جزئی یا یک آدرس فیزیکی برای جستجو و تجزیه و تحلیل داده‌های تاریخی استفاده کنند. به عنوان مثال، یک افسر ممکن است برای شناسایی وسایل نقلیه ای که در زمان سرقت در آن نزدیکی دیده می شود، وارد محل یک فروشگاه رفاه شود. سپس افسر می‌تواند شماره‌های پلاک را جستجو کند تا مکان‌های دیگری را پیدا کند که پلاک ضبط شده است.